Konrad Gustav Knudsen (1890 - 1959)
Borgar Knudsen (1921 - 1945)
Konrad Gustav Knudsen (1890 - 1959)
Konrad Gustav Knudsen (født 19. august 1890, død 16. juni 1959) var en norsk politiker, maler og journalist, mest kjent for å ha huset Lev Trotskij under hans asyl i Norge.
Konrad Knudsen var født i Drammen, faren var maler, og Konrad tok samme yrke. Han avsluttet handelsskolen i 1904, og arbeidet som maler i Drammen inntil 1908, da han reiste til USA. Der arbeidet han som maler, tømmerhogger, bygningsarbeider, og ble etterhvert redaktør i en lokal norskspråklig avis.
Han kom tilbake til Drammen i 1920, og var arbeidsleder for malere inntil 1923, da han fikk en stilling som redaktør i avisen «Fremtiden» i Hønefoss, en stilling han hadde de neste 13 årene. Fra 1921 hadde han forskjellige verv innen Arbeiderpartiet, og ble innvalgt på Stortinget i 1937 for Buskerud, der han var inntil 1957.
I 1935 fikk Leo Trotskij innvilget politisk asyl i Norge. Da han kom til landet i juni samme år, ble Konrad Knudsen bedt om å huse ham, og Trotskij og hans kone bodde hos familien Knudsen på Veksal i Heradsbygda frem til september 1936.
Regjeringen besluttet senere å inndra Trotskijs rett til politisk asyl og internerte ham på Hurum frem til han ble sendt til Mexico noen måneder senere.
Under andre verdenskrig var Knudsen først i Sverige, deretter i Canada og USA, hvor han arbeidet for Regjeringens infomasjonskontor, og i riksrevisjonen. Han var utnevt som riksrevisor i Stortingets riksrevisorkollegium fra 1949 til 1957.
Konrad Knudsen omkom i en bilulykke på sitt eget tun på Veme. Han og hans kone hadde vært på besøk hos noen venner i Hønefoss og skulle sette bilen inn i garasjen. Begge hadde gått ut av bilen da den begynte å rulle bakover. Knudsen forsøkte å hoppe inn i bilen for å tråkke på bremsen, men rakk det ikke. Bilen skled utfor en skråning og Knudsen fikk bilen over seg.
Han ble gravlagt på Hønefoss kirkegård den 20.juni.
Kilder:
- nn.wikipedia.org, Konrad Knudsen 19.9.2024
- no.wikipedia.org, Konrad Gustav Knudsen 19.9.2024
- Ringerikes Blad 16.6.1959
- Oddvar Høidal: Trotskij i Norge, Spatracus forlag 2009
Borgar Knudsen (1921 - 1945)
Borgar Knudsen var sønn av stortingsmann Konrad Knudsen. Han ble rapportert savnet den 11. februar 1945 etter et angrep på en fiendlig transportkonvoi i Nederland.
Borgar Knudsen tok del i kampene i Gudbrandsdalen i 1940. Samme høst fulgte han sine foreldre over til Sverige og senere til Canada. Her fullførte Borgar utdannelse som flymekaniker, før han meldte seg som frivillig til flyvåpenet. Sommeren 1943 kom han til England.
Flere ganger gjorde han rekognonseringsturer over Norge og Tyskland.
Etter landingen i Normandie i juni 1944, flyttet de norske flyskvadronene over til Frankrike, senere til Belgia og Nederland. Borgar var med fra første dag på kontinentet, inntil han ble skutt ned den 11.februar, truffet av Flak antiluftskyts. Da var han på det nærmeste klar til 6 måneders avløsning.
"Jeg teller nå dagene", skrev han i sitt siste brev til foreldrene.
Borgar Knudsen var født 25. mai 1921 og ble bare 24 år gammel. Borgar, som var en kjent skihopper allerede før 1940, ble kanadisk mester i 1942.
Kilder:
- Avisa Fremtiden 21.6.1945
- Nordisk Tidende 1.3.1945